Myśląc o Francji, zawsze najpiękniej kojarzy mi się jesienną porą. Nie wtedy gdy jest gorąco i tym bardziej nie, gdy odwiedzają Francję miliony turystów. Najpiękniejszy czas to wrzesień, ponieważ wtedy kwitnie, jeszcze cudnie pachnąca lawenda, a dookoła słychać ...ciszę :).Poranne cappuccino wypite na tarasie jednej z francuskich kawiarni, do tego chrupiący croissant i ulubiona gazeta przeczytana w spokoju, bez pośpiechu. Jesienne, ciepłe słońce Paryża, ciasne uliczki wyłożone dywanem różnobarwnych, opadających liści, a do tego wszechobecny zapach pysznego francuskiego jedzenia. Jednym ze smaków Francji, który jest idealnym daniem właśnie na teraz jest foie gras - gęsia wątróbka, którą obie bardzo lubimy. Przygotowałyśmy już dla Was jakiś czas temu foie gras na ciepło (przepis TU) . Dzisiaj natomiast będzie terrina z foie gras na zimno. Do jej przygotowywania musicie zaopatrzyć się w sporą ilość koniaku, bo ona go bardzo lubi ;) Ważna jest temperatura oraz sposób pieczenia. Zawsze robimy to w ceramicznej foremce do terrin, w kąpieli wodnej w 80 C. Jest to bardzo istotne, ponieważ foie gras to drogi i delikatny produkt, zatem w taki sam sposób trzeba go traktować. Podczas pieczenia w kąpieli wodnej, proces obróbki jest łagodniejszy, bez gwałtownego uderzenia temperatur, a przez to oczywiście także dłuższy. Foie gras dobrze komponuje się z dodatkami wyraźnymi, które podkręcają jej smak, nie mogą być za ciężkie, powinny raczej ożywiać danie i nadawać mu lekkości i "życia". My lubimy połączenie z gruszką, figą, selerem, aromatem wanilii, tymianku. Ważne jest także dobre pieczywo, świeże, chrupiące.
Ps. W Polsce jest to nadal trudno dostępny produkt, ale za to obecny w menu dobrych restauracji, dlatego warto wybrać się na tasting ;). Świetną foie gras na zimno, którą jeszcze wspominamy do dzisiaj, jadłyśmy w wykonaniu Darka Barańskiego ( w Restauracji Concept 13, Warszawa).
Składniki:
Foie gras 600 g
tymianek 5 gałązek
sól Maldon
pieprz biały
koniak ok.150 ml
Foie Gras należy przygotować dzień wcześniej. Oprószyć sporą ilością soli, pieprzu,dodać gałązki tymianku, zalać koniakiem. Na drugi dzień wypełniamy formę do terrin doprawioną foie gras.Należy ją dokładnie docisnąć w naczyniu. 30 minut przed pieczeniem należy ją wyciągnąć z lodówki, aby nabrała temperatury. Zapiekamy w kąpieli wodnej w 80 C przez ok 45 min. Pozostawiamy do ostygnięcia. Gotową foie gras można zalać galaretką z Porto lub wina np Sauterne, czy tak jak teraz my z konfiturą z fig gotowanych z Rieslingiem Auslese oraz kwiatami lawendy.
Super blog! PIEKNE ZDJĘCIA, PIĘKNE ARANZACJE, CUDOWNIE!!!!!!!!!!!!
OdpowiedzUsuńhttp://smykwkuchni.blogspot.com/
Miło nam Ciebie gościć ;) Zapraszamy do odwiedzania naszego bloga!
UsuńUwielbiam foie gras! <3 Z figami musi być pyszne :)
OdpowiedzUsuńDla nas to idealne połączenie. Dla tych, którzy mają możliwość, dla prawdziwych smakoszy terrina z foie gras będzie świetnym pomysłem na święta.
Usuń